Tuzda Balık

Merhaba sevgili arkadaşlar bugün sizlere akşam yemekleriniz için hem misafirlerinize ikram edebileceğiniz hemde evinizde yiyebileceğiniz bir tarifi paylaşacağım. Bugün sizlere paylaştığım tarifimiz tuzda balık tarifidir. Balık severlerin kesinle denemesi gereken tarifimizin yapımı oldukça basit ve kısa sürede yapılmaktadır. Tarifimizin detaylarına aşağıda ulaşabilirsiniz.

Malzemeler

  • 1 Adet Deniz Levreği(1,5 – 2 Kg) Sayınıza göre balık sayısını arttırabilirsiniz.
  • 2 Kilo Kaya Tuzu (Kalın tuz olması yeterlidir.)
  • 4 Adet Yumurta
  • 6 Adet Defne Yaprağı
  • 8 Adet Tane Karabiber

Yapılışı

Geniş bir kabın içerisine tuzu ve yumurta akını ilave ederek karıştırın. Ardından kabın içerisine yavaş yavaş suyu ilave ederek macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Daha sonra balığı pişireceğimiz tepsinin üzerine alüminyum folyo serin. Tepsinin üzerine tuzlu harcın yarısını boşaltın ve üzerine balığı koyun.

Daha sonra balığın içini açarak tane kara biberleri ve defne yapraklarını yerleştirin. Daha sonra son olarak balığın üstüne kalan tuzlu harcı ilave ederek önceden ısıtılmış olan 200 derecelik fırında 1 saat kadar pişirin.

Balığı fırından çıkardıktan sonra üzeri iyice sertleşecektir. Bu kabuğu bıçakla çekiş gibi vurarak kırarak balığın pullarını temizleyin. Tuzda balık servise hazırdır. Afiyet Olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.